Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSWednesday, 2019-12-11, 11:33 AM
Menu du site

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Main » 2010 » June » 6 » Kombuna kurdèn anadoluya navin
9:41 PM
Kombuna kurdèn anadoluya navin
KONFERANS LI SER KURDÊN ANATOLIYA NAVÎN
Avrupa’daki Orta Anadolu Kürtlerinin çikardiği Birnebun dergisinin düzenlediği konferansta Kürt kültürü, Kürt edebiyati, Kürt göçü, Kürt yaşam biçimi gibi konular ele alindi.
Ilk kez gerçekleşen konferans Kopenhag’in Ishøj semtinde büyük bir katilim gördü. Sunuculuğunu Mahmut Erdem ve Birnebun’un editörü Muzaffer Özgür’ün yaptiği konferansa Kürt aydinlari Norvec Bergen üniversitesinden Haci Akman, araştirmaci yazar Mehmet Bayrak, pedegog ayni zamanda Birnebun’un yöneticilerinden Ali Ciftçi, pedegog ve yazar Nuh Ateş, ekonomist Nebi Kesen ve son olarak Danimarka’daki Kürt siyasetciler Mahmut Erdem ve Bilal Inekçi konuşmaci olarak katildilar.
Ilk sözü alan Nuh Ateş Kürtlerin Kürdistan’dan Anadolu’ya ve Anadolu’dan Avrupa’ya göç etmelerinin sebepleri ve sonuçlari üzerinde durdu. Göçün Selçuklu Dönemi’nde başladiğini ve günümüze kadar sürdüğünü belirtti. Kürdistan’dan Anadolu’ya göç ya da sürgün edilmelerinin nedenleri siyasi çekişmeler, dini ve mezhepsel farkliliklar, savaşlar, istilalar, kuraklik ve günümüzde yine siyasi-baski ve ekonomik sebeplerden dolayi göç hala devam etmektedir.
Uzun zamanda beri Orta Anadolu’da yaşayan Kürtler devletin bütün baskilarina rağmen kimliklerini ve kültürlerine korumuşlardir. Buna rağmen bazi Kürt aşiretleri ya asimile olmuşlar ya da kimliklerinden taviz verdigini söyledi.
Son olarak Ateş, Kürtlerin geçmişte devletten hiç taleplerde bulunmadiğini ve bunun ciddi sikintilar doğurduğunu söyledi.
Diğer bir konuşmaci Mehmet Bayrak konuşmasinda Kürt kültürüne, Kürt edebiyatina ve geçmişte Kürtlere yönelik katliamlara değindi. Bayrak Birnebun’un ilk dönemlerinde derginin sadece birkaç yazarinin Kürtçe yazabildğini söyledi. Fakat bu durumun zamanla değiştiğini ve günümüzde derginin coğu yazarinin Kürtce yazalbildiğini açikladi. Ve buna benzer bir değişim müzikte de görüldü. Geçmişte sadece Orta Anadolu Kürt müziğinde Kürt Remzi ve Serbulent Kanat varken bugün onlarca müzisyeni görmek mümkündür.
Konuşmasinin devaminda Osmanli’nin son döneminlerinde Malatya ve Dersim Kürtlerine yönelik üç katliam gerçekleştirildiğini ve ve bunun sonucunda sürgün ve göçlerin yaşandiği vurguladi.
Bir başka göç nedenine değinen ekonomist Nebi Kesen, Orta Anadolu Kürtleri’nin Avrupa’ya göç etme nedenlerinin genellikle ekonomik zorunluluklardan dolayi gerçekleştiğini belirtti. Pedegog Ali Ciftçi ise anadilin Kürtler için önemi, anadilde eğitim ve lisanin özelliği gibi konulari ele aldi.
Etnolog Prof. Haci Akman, slayt sunum eşliğinde British Müzesi’nde Kürt tarihine ait eserler bulunduğunu ve bunlarin Kürt tarihine ve külturüne isik tuttugunu açikladi. Akman, anekdot vererek Kürtlerin kendi tarihlerini ve kültürlerini kendileri araştirarak günyüzüne çikaracaklarini vurguladi.
Son olarak konuşan Bilal Inekçi, yerel yonetim üzerinde kisa bir konuşma yapti.
Konferans, yemek ve müzikle sona erdi.
Bu konferansin ikincisi, bu yaz Yeniceoba kasabasinda düzenlenecektir.
Hazirlayanlar:
Adil ACI, M.Akif DUL, Fatih SENER
Hazirlayan Arkadaşlara teşekkur edıyoruz

Çanda Kurdi
Yönetimi
YER : Danimark
Views: 1274 | Added by: volongoto | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Calendar
«  June 2010  »
SuMoTuWeThFrSa
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Entries archive

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2019