Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSWednesday, 2019-12-11, 12:29 PM
Menu du site

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Main » 2012 » August » 18 » Şemdinli'de devlet yok, gerilla var!
11:14 PM
Şemdinli'de devlet yok, gerilla var!
Şemdinli'de gerillanın kurduğu kontrol noktası ile karşılaşan heyet içerisindeki BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, incelemeleri sonrasında askeri yetkililerin köylülere yönelik "burayı terk edin" dayatmasında bulunduğunu açıkladılar. Kışanak, "Gittiğimiz hiçbir bölgede asker-devlet gücü yoktu” dedi

İncelemelerde bulunmak üzere Hakkari’nin Şemdinli ilçesine giden BDP, DTK, HDK, EMEP, SDP, ÖDP ve ESP'nin oluşturduğu heyet, Bağlar köyünde HPG gerillalarının kontrolüyle karşılaştı.

Kışanak: Devlete değil, gerilla güçlerine rastladık
ANF'ye konuşan BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak, Şemdinli'de devlet güçlerine değil gerillaya rastladıklarını belirtti: "Devlet güçleri sadece Şemdinli'nin çıkışıncaki bir noktaya yığınak yapmış. O noktayı geçtikten sonra hiçbir askeri araç görmedik. Gittiğimiz bölgelerde çatışma ve bombardıman sonucunda yakılmış bağları-bahçeleri gördük. Ama gittiğimiz hiçbir bölgede asker-devlet gücü yoktu. Gittiğimiz köylerden dönüşte ise yolda gerilla güçlerini görüyorduk."

Köylülerin bölgeyi terk etmek istemediklerini açıklayan Kışanak, "Halk her şeye rağmen vatanını bırakmak istemiyor. Burada kalmayı istiyor. Köylüler, 'devlet güçleri buradan çıkmamız için bizi hedef alıyor' dediler" bilgilerini verdi.

Gerilla ile sohbet...
Dönüş yolunda gerillanın yol kontrolüyle karşılaştıklarını belirten BDP Eşgenel Başkanı Kışanak, şunları anlattı: "Gerillanın yol kontrolünde insanlar da araçlardan indiler. Gerilla konuşmasını gerçekleştirdi. Kendileriyle tokalaştık, merhabalaştık. Kendilerine, özgür bir ülkede yanımızda görmek istediğimizi söyledik. Bunun için çaba harcayacağımızı söyledik. Gerillalar da konuşmalarında gerçeğin görülmesi gerektiğine dikkat çektiler. Devletin büyük kayıplar verdiğini ve medyanın da bunu sakladığını söylediler. Medyayı bu konuda ikaz ederek, gerçekleri göstermesi gerektiğine dikkat çektiler. Demokrasi güçlerine, Türkiye'deki devrimci güçlere de birlikte hareket etme çağrılarını bu konuşmalarında aktardılar. Bizler de Kürt sorununun önemine dair ifadelerimizi sarf ettik. Bize katıldıklarını belirttiler."

Kürkçü: 10 köyden 7'si boşalmış
BDP Mersin Milletvelili Ertuğrul Kürkçü, Şemdinli ziyaretleriyle ilgili olarak, "Biz Şemdinli çıkışı dışında herhangi bir şekilde ordu ve polis varlığıyla karşılaşmadık. Nehri köyüne gittik. Çatışmanın başladığı köymüş. Oradaki halkla konuştuk. Neler olduğunu onların ağzından dinledik. Köy muhtarının verdiği bilgiye göre bölgedeki 10 köyden 7'si boşalmış durumda" dedi.

Askeri yetkililer köyün boşaltılmasına uğraşıyor
Kürkçü, "İnsanları sağır edecek kadar top seslerinin olması çocukları olağanüstü etkilemiş. Ama köylerini terk etmek istemiyorlar" dedi ve bir askeri yetkilinin köylülere dayatmada bulunduğunu açıkladı: "Bir albay, köylülerin yanına gelerek buralardan gitmeleri gerektiğini söylemiş. Köylüler bunu anlattı. Can güvenlikleri için bunu, yani sürgünü işaret etmiş. Bugüne kadar asker ya da polis, herhangi bir yetkili çatışmalardan köylüleri korumak için gelmemiş, hiçbir adım atmamış."

Kürkçü, heyet olarak köylülere yanlarında olacaklarını ve yurtlarında yaşamalarının hakkı olduğunu söylediklerini belirterek, "Bundan çok memnun kaldılar. Ziyaretimiz onları oldukça memnun etti. Çünkü kimse, devletten de kimse onların durumunu sormak için gelmemiş" dedi.

'Üç erkek bir kadın gerillanın açıklamasını dinledik'
Ertuğrul Kürkçü, dönüş yolunda gerillanın yol kontrolüyle karşılaştıklarını da, şu sözlerle anlattı: "Dönüş yolunda karşımıza gerillalar çıktı. Biri kadın, üçü erkek dört gerillaydı. Kendi amaçları hakkında propaganda yaptılar. Birincisi; sadece Kürdistan'ın değil, aynı zamanda Türkiye'nin demokratikleşmesi ve özgürlüğü için çaba harcadıklarını söylediler. Ülkedeki halklar için de mücadele ettiklerini söylediler. Ortadoğu'da savaşa karşı özgürlük ve haklar için mücadele ettiklerini söylediler. Bir süre boyunca kendilerini dinledik ve daha sonra yol açıldı, devam ettik."
Şemdinli'de devlet yok, gerilla var!
Views: 675 | Added by: volongoto | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Calendar
«  August 2012  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Entries archive

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2019