Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSWednesday, 2019-12-11, 7:11 AM
Menu du site

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Main » 2011 » May » 27 » Emanet oyları geri alacağız
10:18 PM
Emanet oyları geri alacağız

Emanet oyları geri alacağız

ANKARA - DİHA
 20.05.2011

Bizans kaynaklarında "Tokonion", bazı kaynaklarda da Ycconium, Conium, Stancona, Conia, Cogne, Cogna, Konien, Konia olarak geçen ve Selçuklu ile Osmanlı dönemlerinde Konya adına kavuşan Konya, tarihi mirasın yanında toplumsal yapısı ile de dikkat çeken iller arasında yer alıyor. Muhafazakar kimliği ile ön plana çıkmasına karşın 300 yıllık bir zamana dayanan Kürt nüfusu da şehrin belirleyici toplumsal yapısı içerisinde yer alıyor. 31 ilçesi, 200 belediyesi ve 584 köyü bulunan Konya'da 2010 yılı adrese dayalı nüfus sistemine göre 2 milyon 13 bin 845 kişi bulunuyor. 1 milyon 184 bin 764 seçmeni bulunan Konya'da bir önceki seçimlerde AKP 13, MHP 2, CHP ise 1 milletvekili çıkardı. İllerin nüfus yoğunluğunun değişmesi sonucunda Konya'nın milletvekili sayısı da 16'dan 14'e düştü. Anketlere göre Konya'da siyasi partiler seçim çalışmalarını hızlandırırken AKP'nin bir önceki seçime göre oylarının düşeceği; Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu'nun ise bu seçimde 1 milletvekili çıkaracağı tahmin ediliyor.

Kimliğimizle temsil edin

Bloğun Konya Milletvekili Adayı Hacı Mehmet Bozdağ, Kürt hareketinin birçok siyasal sürecinde bulunduğunu belirterek, Kürt sorununun çözümü, insan hakları, demokratikleşme sorunu ve emekçilerin sorunlarına cevap olabilmek için bloktan milletvekili adayı olduğunu kaydetti.

Bozdağ, Konya'da seçim öncesi yaşanan tabloya ilişkin olarak ise dikkat çekici tespitlerde bulundu. Bozdağ, 2002 yılında parti olarak girdikleri seçimlerde Konya ortalamasının üstünde oy oranı elde ettiklerini vurguladı. Bülent Ecevit'in başbakan olduğu dönemde söylediği "Kürt sorunu yoktur, eğer olsaydı Konya Kürtleri de ayağı kalkardı" sözünü hatırlatan Bozdağ, Ecevit'in bu sözünün ardından Konya'daki Kürtlerin partilerini 1'nci parti olarak göstererek cevap verdiğini ifade etti. Konya'da sadece çok eskiden göç eden Kürtlerin bulunmadığını, ekonomik sorunlar ve baskılar nedeniyle göç eden Kürtlerin de olduğunu belirten Bozdağ, onların da desteklerini alarak sürece cevap olacaklarını vurguladı. Bozdağ, "Halk diyor 'gelin kendi kimliğinizle bizi ifade edin.' Ekonomik problemleri var köylünün, çiftçinin sorunları var bunları da söylüyorlar. Yurttaşlar, 'Kürdüz ve bu Kürt mücadelesinin bir parçasıyız. Bizi kimliğimizle temsil edebilecek biri olarak Meclis'e gidin, yoksa diğer partilerden, AKP'den veya diğer partilerden de Kürt milletvekilleri var ama onlar Kürtlük adına tek bir söz söylemiyorlar' diyor" dedi.

Kürtler CHP'ye oy vermez

CHP'nin bir önceki seçimde milletvekili olan Atilla Kart'ı yeniden aday gösterdiğini hatırlatan Bozdağ, Kart'ın Cihanbeyli Kürtlerinden olduğunu belirterek, "Kürttür ama Cihanbeyli'den oy alamaz. Çünkü Cihanbeyli'de yaşayan Kürt halkı oy vermiyor onlara. Bunun sebebi ise kendisini temsil etmediğini çok net görüyor. Aynı şekilde AKP'nin içinde yer alan Kürt adaylar için de bu geçerlidir" dedi.

'Muhalefet AKP'yi yaşatıyor

Konya'nın muhafazakar kimliği ile öne çıktığını kaydeden Bozdağ, AKP'nin bir önceki seçimde Konya'da yüzde 65 civarında oy aldığını ancak şimdiden AKP'nin oy oranının yüzde 50 civarlarına indiğini kaydetti. MHP ve CHP'nin oylarını koruduğunu kaydeden Bozdağ, "Ancak muhalefet AKP'nin oylarını geriletmek yerine onu yaşatıyor. Halk için muhalefet yapamıyorlar. Buradan bir milletvekili biz çıkaracağız. Konyalılar emanet oylarını geri alacak ve asıl sahiplerine verecektir" dedi.

Oylara sahip çıkın

İlçe ve beldelerde yoğun bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Bozdağ, gördükleri ilginin seçimlerde çıkacakları yönünde olduğunu ve tek sorunlarının, şehir merkezindeki sandıkları korumak olduğunu kaydetti. Halkın sandıkların başında oylarına sahip çıkmasını isteyen Bozdağ, halkın bunu yapması durumunda oylarının 80 bin civarında olacağını ve çok rahat bir şekilde Ankara'ya temsilcilerini yollayabileceklerini vurguladı. Bozdağ, seçimlerden öne Konyalı seçmenlere de çağrıda bulunarak barış için, demokrasi ve özgürlük için blok adaylarının desteklenmesini istedi.
 

Hacı Mehmet Bozdağ kimdir?

Hacı Mehmet Bozdağ, 1965 yılında Konya'nın Cihanbeyli ilçesi Qamera (Yapalı) kasabasında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Konya'da bitirdikten sonra 1985 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünü okudu. 1995-1998 yılları arasında örgütlenmeden sorumlu HADEP il yöneticiliği, 1998-2002 yılları arası HADEP Konya İl Başkanlığı, 2002-2004 yılları arası DEHAP Parti Meclis Üyeliği, 2004-2005 yılları arası DEHAP Ankara İl Başkanlığı, 2005-2008 DTP Kurucu Üyeliği ve Parti Meclis Üyeliği, 2008-2011 BDP Parti Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu. Hâlâ İnsan Hakları Derneği, Doğa Derneği, Buğday Derneği ve Ticaret Odası Üyesi olan Bozdağ, evli ve iki çocuk babasıdır.
Views: 871 | Added by: volongoto | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Calendar
«  May 2011  »
SuMoTuWeThFrSa
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Entries archive

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2019