Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSThursday, 2018-04-26, 1:15 AM
Menu du site

Section categories
My articles [25]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Publisher
Main » Articles » My articles

ABD Elçisi: 150 Değil 10 PKK'li Öldürüldü

ABD Elçisi: 150 Değil 10 PKK'li Öldürüldü


Bugün, 13:28. Разместил: Leyla
ABD Elçisi: 150 Değil 10 PKK'li Öldürüldü
ABD Elçisi: 150 Değil 10 PKK'li Öldürüldü


Washingtonpost Gazetesi’nin Wikileaks’e dayandırdığı belgelerde, Türkiye’nin 2007-2008 yılları arası düzenlediği sınır ötesi Zap operasyonunda Genelkurmay’ın açıkladığı 150 PKK gerillasının öldürüldüğü haberinin doğru olmadığı, operasyonda PKK’nin sadece 10 kaybı olduğu vurgulanıyor.

Washingtonpost Gazetesi’nin Wikileaks’e dayandırdığı belgelerle dün yayınladığı haberde, Türkiye ile ABD arasında PKK’ye karşı ittifakı öngören istihbarat hücresi yapılanmasına da yer verildi. Haberde, Türkiye ile ABD’nin PKK’ye karşı ittifakında bu hücre yapılanmasının ne kadar önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. Türkiye’nin ABD yetkililerini gönderdiği gizli kriptolarda bu işbirliğinden ziyadesiyle memnun olunduğu belirtilirken, PKK’ye yönelik daha kapsamlı bazı girişimlerin ise ABD tarafından sıcak karşılanmadığı kaydediliyor.


150 DEĞİL 10 PKK’Lİ ÖLDÜRÜLDÜ


Haberin en önemli bölümlerinden biri ise Türkiye’nin 2007 yılının sonunda başlattığı ve 2008’de de devam eden sınır ötesi hava ve kara harekatına ilişkin bilgiler. Wikileaks’e dayandırılarak yayınlanan bu belgelerde ABD Büyükelçiliği’nin sınır ötesi operasyona ilişkin Dışişleri Bakanlığı’nı düzenli olarak bilgilendirdiği belirtiliyor. Büyükelçiliğin Washington’a gönderdiği gizli ibareli bilgilendirme notunda operasyonun etkisinin tam olarak belirlenemediği ancak Türkiye’nin verdiği "150 PKK’li öldürüldü” şeklindeki bilgilerin de doğru olmadığı belirtiliyor. Bilgilendirme notunda operasyonda PKK’nin sadece 10 civarında kaybının olduğunu düşündükleri belirtiliyor. Bilgilendirme notunda ayrıca 1 sivilinde hayatını kaybettiği, çok sayıda köylünün ise yerlerinden edindikleri ancak sivillere yönelik zararın tam olarak doğrulanamadığı ifade edildi.

HPG: 9 GERİLLA YAŞAMINI YİTİRDİ

Zap operasyonuna ilişkin o dönem HPG tarafından yapılan açıklamada, 9 HPG gerillasının yaşamını yitirdiği duyurulmuştu. Yayınlanan bu belgeler incelendiğinde HPG’nin açıkladığı rakamların ABD güçleri tarafından da doğrulandığı görülüyor.
Category: My articles | Added by: volongoto (2011-09-12)
Views: 410 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018