Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSThursday, 2018-05-24, 7:18 AM
Menu du site

Section categories
My files [88]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

File Catalog
Main » Files » My files

Wikileaks'ta çarpıcı bilgiler
2010-11-29, 8:39 PM

Wikileaks'ta çarpıcı bilgiler

Wikileaks'ta çarpıcı bilgiler 29 Kasim 2010 21:19
Günlerdir tartışılan Wikileaks belgeleri nihayet gün ışığına çıktı. Bugün sabah saatlerinden itibaren Wikileaks sitesine girişler engellendi ve site yetkilileri tarafından, sitenin ABD tarafından çökertildiği açıklaması yaptı.

Şu ana kadar ulaşılan Wikileaks belgelerinde Türkiye ve Başbakan Erdoğan’a yönelik çok sayıda iddia yer alırken, ABD Başkanı H. Barrack Obama’nın yarın konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyeceği açıkladı.

Amacını ve ilkelerini kısaca, "Daha şeffaf bir toplum oluşturmak, hükümet, şirketler ve büyük organizasyonları toplumun denetimine açmak ve güçlü demokrasilere yol açmak için sızıntılar önemlidir. Medyadaki genel rekabet yerine diğer yayın ve medya dünyası ile kolektif çalışır ve teşvik eder. Gönderilen belgelerin gerçekliği ispatlandıktan sonra servis yapılır. Orjinal kaynak ile haberlerin gerçekliğini halka gösterir” olarak belirleyen WikiLeaks'in son yayınladığı belgeler içerisinde Türkiye-ABD-PKK-Irak görüşmelerine yönelik belgeler, tüm dünyada dikkat çekti. Belgelerde Barzani’nin PKK’ye baskı yapması, Başbakan Erdoğan’ın 8 ayrı İsviçre bankasında özel hesaplarının olduğu, Roj TV’nin kapatılması için Danimarka’ya baskı uygulandığı gibi iddialar yeralırken, daha önce tüm Türkiye basınında çıkan, ‘ABD’nin PKK’ye yardım ettiği’ ile ilgili sızdığı iddia edilen konuşmalara belgelerde rastlanmadı.

15 bin 652 gizli belge, 101 bin 748 gizli kalması gereken belge, 133 bin 887 gizli olmayan belge, 6 bin 667 Irak’tan gelen dokümanların büyük kısmı ve 15 bin 365 Irak’la ile ilgili belge yayınlayan Wikileaks, Türkiye, ABD ilişkileri ve ABD’nin PKK’ye ilişkin yönelimlerinin yeraldığı Ankara kaynaklı son belgelerle, tüm Türkiye basınının dikkatlerini üzerine çekti. Söz konusu belgelerin bir kısmı SIPRNet’ten (Secret Internet Protocol Router Network) gelirken, bu belgelerin yüzde 40’ının da "gizli” olarak sınıflandırıldığı görüldü.

‘Barzani PKK üzerine gönderildi’

Wikileaks tarafından yayınlanan ABD Ankara Büyükelçisi James F. Jeffrey imzalı gizli belgede, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in 6 Şubat 2010 tarihinde Türkiye Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile yapılan görüşmelerde, Gates’in Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’ye PKK’yi şiddetten vazgeçmeye ikna etmesi için baskı uyguladığı belirtildi. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un buna katılarak, Türkiye’nin Federal Kürdistan Hükümeti ile ilişkilerinin özellikle PKK’ye karşı aktif bir yaklaşım sergilemesi açısından önemli olduğunu söylediği kaydedildi.

Başbuğ: ABD çekilmeden sorunu bitirsin

Jeffrey, ABD Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları ile değişik elçiliklere gönderdiği gizli ibareli raporunda, Gates ile Başbuğ arasında gerçekleşen görüşmede, iki tarafın Türkiye’nin PKK ile mücadelesinde daha fazla ilerleme kaydetmenin anahtarının Irak ile Türkiye arasında daha büyük işbirliğinde yattığı konusunda hemfikir olduklarını yazdı. Başbuğ’un ABD’nin Pakistan’da gerçekleştirdiği sınır ötesi eylemlere dikkat çekerek, "PKK tehdidini imha etmeye devam etmek için, Türkiye’nin tüm ortaklarının daha fazla desteğine ihtiyaç duyduğunu” söyleyerek, ABD, Irak ve Federal Kürdistan Hükümeti’nden ek destek talebinde bulunduğu kaydediliyor. Başbuğ, aynı zamanda ABD’nin Irak’tan çekilmesi ardından Türkiye’nin, "PKK tehdidini sona erdirmek için zorlanacağını” belirterek, "Bundan dolayı da ABD’nin geri çekilmesi tamamlanmadan önce ‘sorunu bitirmesi’ gerektiğini” ifade ettiği aktarıldı.

Erdoğan’ın İsviçre bankalarındaki hesapları

Öte yandan WikiLeaks’in açıkladığı 30 Aralık 2004 tarihli gizli belgelerde, ABD eski Büyükelçisi Eric Edelman’ın Washington’a geçtiği bir notta Başbakan Erdoğan’ın serveti ile ilgili bilgiler yer aldığı belirtilirken, Başbakan Erdoğan’ın İsviçre’de 8 ayrı hesabı olduğu da iddia edildi. Edelman’ın notunda şu bilgelere yer veriliyor: "AKP, yolsuzlukların kökünü kazıyacağını söyleyerekten, iktidara geldi. AKP’ye yakın olanların anlattığına göre, ilişkilerdeki çatışmalar ya da partinin ulusal, bölgesel ve yöresel ve bakanların yakın aile fertleri arasında ciddi çıkar ilişkisi ve çatışma olduğu söyleniyor. İki ayrı kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre, Erdoğan’ın İsviçre bankalarında sekiz ayrı hesabı var. Oysa Erdoğan bunları oğlunun düğününde gelen hediyeler ve dört çocuğunun okul masraflarını ödeyen Türk işadamından kaynaklandığını söylüyor. Bu ise çok yüzeysel bir açıklamadır.”

Roj TV şantajı

Yine sözkonusu belgelerde ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns’un, 18 Şubat 2010 tarihinde Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile yaptığı görüşmede Sinirlioğlu, Rasmussen’in adaylığı karşılığında Roj Tv’nin kapatılmasını pazarlığının hayata geçmediği üzerinde duruyor ve adaylık konusunun ele alındığı NATO Zirvesi esnasında Rasmussen Roj Tv’nin kapatılması için hukuki yolları araştırma ve Rasmussen’in yardımcılığına bir Türk yetkilinin getirileceği sözünün tutulmadığını belirtiyor. Roj Tv’nin halen kapatılmadığı ve Rasmussen’in yardımcılığına bir Alman’ın getirildiği ve bunun da Rasmussen ile Angela Merkal arasında yapılan bir anlaşma gereğince gerçekleştirildiği yine aynı toplantıda Sinirlioğlu tarafından dile getiriliyor.

AKP’de Fethullahçı 80 milletvekili

30 Aralık 2004 tarihli dönemin ABD Büyükelçisi Eric Edelman’ın yazdığı belgeye göre, AKP içinde bir güç savaşı yaşandığına dikkat çekilirken, TBMM’de Fethullah Gülen Cemaati’ne mensup 60 ila 80 arasında milletvekili bulunduğuna işaret ediliyor. Erdoğan’ın çevresini yetersiz ve yeteneksizlerin sardığı ibaresinin yer aldığı belgede, Edelman’ın Emine Erdoğan’ın ağzından, "Emine Erdoğan’ın da söylediği gibi Tayyip Bey Allaha inanıyor, ama ona güvenmiyor” sözlerine yer verdiği iddia ediliyor.

‘İddiaları ordu bilinçli gündeme getirdi’

New York Times, The Guardian, Der Spiegel ve Le Monde gazetelerinin aynı anda internetten yayına verdiği Wikileaks’in belgelerinde, Fethullah Gülen Cemaati’ne ilişkin değerlendirmeler de yer aldı. Raporda; Gülen tarikatının AKP içinde etkisinin çok büyük olduğu o dönemde 60 ila 80 vekilin Gülenci olduğunu ileri sürülüyor. ABD Ankara Elçiliği’ne ait gizli bir diğer belgede ise, Türk ordusunun, basın üzerinden ABD’nin PKK’ye direkt veya dolaylı silah sağladığı yönünde iddiaları bilinçli olarak gündeme getirdiği belirtildi.

Belgelere ilişkin daha önce basına sızdırılan bilgilerde, ABD’nin PKK için "özgürlük savaşçısı” dediği ve silah sağladığı iddia edilmişti. Ancak şimdiye kadar yayınlanan belgelerde bu tür bir bilginin henüz yer almadığı gibi, bu iddiaların Türkiye iç siyasetinde "bilinçli olarak” ortaya atıldığı görülüyor.

'Wikileaks terör örgütü mü?'

Bu arada Wikileaks'ın gizli belgeleri yayımlamasını engelleyemeyen ABD, yasal yollara başvurmaya hazırlanıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, gizli belgelerinin yayınlanmasının ciddi sonuçları olacağına işaret ederken, kongre üyeleri de sitenin Amerikan ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu savunarak, terör örgütü olarak tanımlanmasını savundu. Kongre üyeleri ayrıca, Obama hükümetinden sitenin kurucusu 39 yaşındaki Jullian Arrange'ye dava açmasını istedi. Assange hakkında İsveç'te geçen Ağustos'ta tecavüz suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Wikileaks tarafından yayınlanan belgelerde, Türkiye’nin dış politikası ağır bir şekilde eleştirilerek, Ankara’nın Ortadoğu ve Balkanlar’da ‘Neo Osmanlı’ pozisyonunda olduğu belirtiliyor. DİHACategory: My files | Added by: volongoto
Views: 232 | Downloads: 0 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018