Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSFriday, 2018-03-23, 3:46 PM
Menu du site

Section categories
My files [88]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

File Catalog
Main » Files » My files

Kürdistan - OSMAN, ERDOĞAN ZİYARETİ’NİN NEGATİF YANİ PKK’Yİ TERORİST OLARAK NİTELEMESİDİR
2011-03-30, 8:11 PM

30-Mar-11 [18:46]
Peyamner PNA-Kürdistan Kualisyonu üyesi Parlementer Dr Mahmud Osman, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın ziyareti’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi için önemli olduğunu belirterek " 200 iş adamı ile yapmış olduğu ziyaretin ticari olduğu açıktır”dedi.

Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bağdat ve ardından Hewler’e yapmış olduğu ziyareti PNA’ya değerlendiren Irak parlementeri Mahmud Osman, Türkiye’de yaşayan Kürtlerin sorunlarını çözme konusunda ki duyarsızlığı sert bir dille eleştirdi.

Kürdistan Kualisyonu üyesi parlementer Mahmud Osman Erdoğan’ın Bağdat ve Necef’e yapmış olduğu ziyareti, ABD ile ortak olarak İran’ın etkisini kırmak istedikleri için yapıldığını belirterek " Erdoğan’ın Irak ziyaretin de Necef’e gitmesi ve Sistani ile bir araya gelmesinin nedeni açıktır. ABD ve Türkiye, İran’ın Irak ve bölge’ye müdahale etmesini istemiyorlar. Bu sabebten dolayı Türkiye Bahreyn hükümeti ile protestocular arasında, aracılık yapıyor” dedi.

Erdoğan’ın ziyareti’nin Kürdistan Bölgesi ve Türkiye arasında ki ilişkiler konusunda Osman " Erdoğan’ın Kürdistan ziyareti ve büyüklüğü ile dünyada 7. Olan Erbil Hava alanının açılışına katılması, Türkiye ile ticari ilişkilerin geliştirileceğini gösteriyor. Türkiye ile mevcut ticari hacmin 20 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor ki bunun büyük bir kısmı Kürdistan Bölgesi ile yapaılacak olan ticaret olacak. Zaten Erdoğan’ın bir iş adamı ordusu yani 200 iş adamı ile gelişi, ziyaretin tacari olduğunu göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan’ın PKK’yi terorist olarak nitelemesini eleştiren Osman " Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın seçimlerde Erdoğan’a verdiği destek, onun bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti gösteriyor. Bu ziyarette negative olan tek şey, Erdoğan’ın terorizm meselesini açması ve PKK’yi terorist olarak nitelemesidir. Hepimiz biliyoruz ki PKK uzun bir süredir hiç bir silahlı eylem yapmamış ve 4 kez tek taraflı ateş kes ilan etmiştir. Bunun burda ve Irak parlamentosunda dile getirilmesi gerekli bir şey değildi. Malıki ile yapmış olduğu görüşmede de bunu dile getirdi. Malesef ki Malıki’de bir noktaya kadar onu destekledi. Tabi önemli bir noktada şuydu, Kürdistan Bölgesi’nde durumu göz önünde bulundurdu ve bu konuya hiç değinmedi” diyerek PKK’nin terrorist olarak nitelendirilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Kuzey Kürdistanlıların sorunlarının çözümü konusunda Osman " benim kanaatime göre Kuzey Kürdistanlı Kürtlerin sorunu ne Irak’ta nede Kürdistan Bölgesinde çözülecek bir sorundur. Bu sorunun çözüm adresi Ankara’dır. Aynı Masaya otursunlar tartışsınlar diyalog ile soruna eğilsinler, olayı terorizm olarak ele alacaklarına diyalog yolunu seçsinler.  Kürdistan Bölgesi Hükümeti bunu  destekilyor ve umut ediyorum ki bu negtif durumda çözme kavuşturulur”dedi.

Türkiye’nin kendi iç sorunları dururken dış ülkelerin sorunlarını çözmeye çalışmasını eleştiren Osman " anlamıyorum, neden Türkiye gitsin, Libya,Bahreyn ve Lübnan’ın sorunlarını çözmeye çalışsın. Neden Arablar ve İsrail arasında ki sorunu çözmeye uğraşıyor da neden kendi halkının sorunlarını çözmeye çalışmıyor. Bu iki yüzlü bir siyasettir ve umut ediyorum ki kendi sorunlarınıda çözsün” açıklamasında bulundu.

Türkiye Başbakanı’nın "Kürdistan” ifadesini kullanmaktan kaçınması konusunda Parlementer Mahmud Osman "  Türkiye’de yaklaşan seçimlerden ötürü Kürdistan kelimesini kullanmak istemedi. Mesud Barzani’ye sadece Başkan dedi, ancak nerenin Başkanı olduğunu dile getirmekten kaçındı. Konuşmasından belli oluyordu zaten Kürdistan kelimesinin ağzından çıkmamasına çok dikkat ediyordu. Türkiye Cumhurbaşkanı Kürdistan kelimesini kullandığı için çok eleştirilmişti” diyerek açıklamasına son verdi.

Category: My files | Added by: volongoto
Views: 435 | Downloads: 0 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018