Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSSaturday, 2018-05-26, 3:09 AM
Menu du site

Section categories
My files [88]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

File Catalog
Main » Files » My files

Dağdaki Kürtlerle yaşamak isterim!
2011-08-19, 7:32 PM
Dağdaki Kürtlerle yaşamak isterim!
'Kürt sorunu yoktur, PKK sorunu vardır' tezinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Murat Belge'den canlı yayında tartışma yaratacak sözler...

TV Net ekranlarında Hilal Kaplan'ın sorularını yanıtlayan Taraf yazarı Murat Belge çarpıcı yorumlarıyla dikkat çekti. Kürt sorununda yükselen şiddet dalgasını masaya yatıran Belge hem hükümete yönelttiği eleştiriler hem de Kürt siyasetine hak veren yorumlarıyla Kaplan'ı şaşırttı.

Belge, 'Kürt sorunu yoktur, PKK sorunu vardır' tezinin gerçeği yansıtmadığını ve sonuç almasının mümkün olmadığını söylerken, 'ben bir Türk olarak devletten, ordudan yana olan değil dağdaki Kürtlerle birlikte yaşamak isterim' dedi. Hükümetin Kürtlerin toplum ve birey olarak içinde bulundukları gerçekliğin psikolojisini anlamadığını söyleyen Belge 'bu yöntemlere sonuç almaları imkansız' dedi.

Taraf gazetesinin Kürt siyasetiyle hükümet arasındaki gerilimde çoktan hükümetin yanında saf tutmasına karşın gazetenin rütbeli yazarlarından Murat Belge hala aradaki gri bölgede durduğunu gösterdi.

Hilal Kaplan: Kürt sorunu ayrı PKK sorunu ayrı diye bir tez de var. Ona ne diyorsunuz?

Murat Belge: İşte bu yanlış bir teşhis.

Hilal Kaplan: Neden

Murat Belge: Sadece alkli bir yakınlık, sahip çıkma meselesi değil. O da var tabii olacak da. Ama sadece o değil. Fiilen akraba bu insanlar. Dağdaki adam benim ağabeyim, komşumun ağabeyi. Bunu nasıl ayıracaksın? Birileri doğru-yanlış Kürt halkının kurtuluşu için dağa çıkmış çarpışıyor. Farzedelim ki o fikirde değilim. Bu yollarla bir hak kazanılmaz diye düşünüyor bile olsam dağa çıkan için 'aptal eşşek' diyemem ki. Biliyorum ki bu adam iyi niyetlerle gitti oraya. Para için falan gitmedi. Hayatını da tehlikeye koydu ve biz hepimiz rahat edelim diye gitti oraya. Tabi ki ben o çocuğa sahip çıkacağım. Bu benim de ahlaki düzeyimi gösterir. Kendi uğruna bunları yapan adamı gözden çıkarıp 'beyim, paşam, generalim, bırak o adamı ben senin yanındayım' diyen  adamla beraber yaşamak istemem ki ben. Diğer adamla birlikte yaşamak isterim.

Gazeteciler.com


Category: My files | Added by: volongoto
Views: 414 | Downloads: 0 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018