Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSTuesday, 2018-05-22, 2:49 PM
Menu du site

Section categories
My articles [25]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Publisher
Main » Articles » My articles

Wikileaks belgelerindeki Kürt kapanı

Wikileaks belgelerindeki Kürt kapanı

ANF
15:02 / 19 Şubat 2011
HABER MERKEZİ - ABD yönetimlerinin uluslararası hukuk başta olmak üzere kendi hukuklarını da hiçe sayarak birçok faaliyetlere giriştiğini ortaya çıkaran Wikileaks belgeleri ABD, Bağdat ve Ankara’nın PKK karşısında nasıl işbirliği içinde olduğunu da ortaya çıkardı.

İç siyasette, ‘PKK’nin dış bağlantıları’ söylemiyle kitleleri maniple eden Ankara yönetimleri, başta ABD olmak üzere uluslararası ve bölgesel aktörlerle işbirliği yaparak PKK’nin tasfiyesi peşinde koşuyor. Bu ittifakları sağlayabilmek için ne gibi ödünlerde bulunduğu bilinmeyen Ankara’nın Kürt sorununu gerçek muhatapları ile müzakere etmek yerine imhada ısrarı Wikileaks belgelerine de yansıdı.

Son olarak açıklanan belgelerde yer alan bilgilere göre, 2005 yılında Ankara’da görev yapan ABD Büyükelçisi Eric Edelman tarafından kaleme alınan ”gizli” ibareli kripto, ABD, Bağdat ve Ankara’nın işbirliğini anlatıyor.

Kritpoda yer alan bilgilere göre, 5 Ocak 2005’te Türkiye’de Irak, Türk ve ABD’li yetkililerle bir toplantı yaparak PKK/Kongra-Gel’in durumu değerlendirildi. Büyükelçi Edelman’ın yazdığına göre, "Türkiye üçlü toplantıya bir gündem sunmadı, onun yerine Türk katılımcı Osman Korutürk, heyetlere Genelkurmay Başkanlığı’nın PKK/Kongra-Gel’le ilgili kısa bir sunumunu yaptı.”

Türklerin üçlü toplantıdan bir protokol imzalanması beklentisi içinde olduğuna dikkat çeken Edelman, "Türk tarafı üçlü toplantıya Irak’tan sadece "dışişleri bakanlığı” düzeyinde eleman katılmasından endişe duydu. Türk yetkililer Irak’ta isyanın hem Irak Çok Uluslu Gücü, hem de Irak Geçici Hükümeti’nin PKK/Kongra-Gel’e karşı kinetik eylem yapmasını güçleştirdiğini kabul ediyor” dedi.

Edelman, kaleme aldığı kriptoda Türk muhataplarının Irak meşru yönetiminin yetkilerini de tanımadığını ima ederek şöyle diyor: "Irak’ta yönetim Iraklılara devredildi ve Irak topraklarındaki teröristlere karşı harekatın dümenine Irak hükümeti geçti ama bizim Türk muhataplarımız hala ABD’nin anti-PKK eylemlerine katılmasını umuyor.”

PKK’nin Irak’taki durumuna ilişkin, "değerlendirme, öneri ve durum saptamalarını” içeren kriptonun Irak’taki PKK/Kongre-Gel varlığına ilişkin bölümü ise şöyle:

"Irak'ta Kongra-Gel terörist eylemlerinin belirgin biçimde gerçekleşmemesi, Irak Geçici Hükümeti’nin karşılaştığı siyasi zorluklar ve güvenlik güçlerini zorlayan güvenlik ortamı karşısında, Irak Geçici Hükümeti şu anda harekete geçmekte isteksiz. Bununla birlikte talimatlarınıza göre Iraklıları, Türklere, Irak Geçici Hükümeti’nin konuyu ciddiye aldığını gösterecek belli minimal adımları atmaya ikna etme girişiminde bulunabiliriz. Referans telgrafına göre, bunları şunları içerebilir:

PKK’YE KARŞI DİKKAT ÇEKEN 4 BAŞLIK

-Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’nin Irak’taki bürolarının kapanması ve PKK terörist örgütü için bir cephe olan bu ‘parti’nin yasadışı olduğunun ilan edilmesi.

-Irak’ta bulunan PKK/Kongra Gel 'teröristleri' ve liderleri için tutuklama müzekkeresi çıkarılması, tutuklandıklarında da ya Türkiye’ye haklarındaki kararın infaz edilmesi için iadeleri ya da Irak yasaları çerçevesinde kovuşturulmaları.

-Kürdistan Bölgesel Yönetiminin üst düzey açıklamalarına Irak Geçici Hükümeti’nin PKK’ye Irak içinde çalışamayacağı ya da Irak’tan güvenli liman olarak yararlanamayacağı konusunun dahil edilmesi.

-PKK/Kongra Gel’in kampta etkinliği konusunda cesaretini kırmak için Mahmur kampı çevresinde devriye başlatılması.”

PÇDK’NİN SEÇİMLERE KATILMASINA KARŞI ENGELLER

Kriptoda ayrıca, Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’nin (PÇDK) 2005 seçimlerine katılmasının engellenmesi yönündeki ABD tavrı da dikkat çekiyor.

Kriptonun son bölümünde yer alan, "Son olarak Irak Geçici Hükümeti ve Irak Bağımsız Seçim Komisyonu aralarında Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’nin de bulunduğu iki PKK/Kongra-Gel cephe partisine 30 Ocak seçimleri için izin vermeye hazır gibi görünüyor. Bu şaşırtıcı ve bunu önlemeye yönelik adımlar yerinde olacaktır.” ABD’nin Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’ne karşı yürüttüğü politikaları da gözler önğne seriyor.

MAXMUR KAMPI’NIN KAPATILMASI İÇİN ANLAŞMA

Kriptoda PKK/Kongra-Gel’in Maxmur Kampı konusunda cesaretinin varolan boşluk ortamında kırılamayacağı belirtilirken,

Wikileaks tarafından yayınlanan belgeye göre Maxmur Kampı ve sakinleri de ABD, Türkiye, Irak şer ittifakının hedefinde. Edelman’ın konuya ilişkin olarak hazırladığı kriptoda savunduğu görüşler şöyle:

"2004 Ocak ayında Türkiye, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Irak Yönetim Konseyi, kampın kapatılması ve sakinlerinin Türkiye’ye gönüllü olarak gitmesi konusunda bir anlaşmayı müzakere etti. Ancak, Türklerin Bakan Powell’in, PKK/Kongra-Gel sızmalarını durduracak zorunlu adımları atma taahhüdünü içeren bir garanti mektubu imzalaması üzerindeki ısrarı yüzünden anlaşma olmadı. Biz o dönemde –olasılıkla şimdi de- bu tür bir garantiyi Türklere verme konumunda değildik. Iraklılar bu güvenliği sağlasalardı –belki de Irak Çok Uluslu Gücü ile birlikte- sonunda bu kamp kapanır ve BM gözetiminde gönüllü dönüş olabilirdi.”

İSTİHBARAT DESTEĞİ

Edelman kriptoda, merkezden PKK hakkında Türkiye ve Irak ile paylaşılabilecek istihbarat bulunup bulunmadığını soruyor ve "PKK hakkında önceki ABD-Türk görüşmeleri, PKK/Kongra-Gel’e karşı devletlerin tam kapasiteli harekete geçmesini ele almıştı. Paylaşabileceğimiz bu taahhüde göre Irak dışında istihbarat sağlama ve güvenlik varlıkları üzerinde herhangi bir ek ilerleme yararlı olur” önerisinde bulunuyor.

ANF NEWS AGENCY
Category: My articles | Added by: volongoto (2011-02-19)
Views: 374 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018