Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSWednesday, 2018-10-17, 6:59 PM
Menu du site

Section categories
My articles [25]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Publisher
Main » Articles » My articles

One minute’dan ABD haberdarmış
 • ‘One minute’dan ABD haberdarmış
 • Amerikan hükümetinin gizli yazışmalarını dünyaya duyuran internet sitesi WikiLeaks, kamu ve özel sektöre istihbarat raporları hazırlayan bir düşünce kuruluşunun e-postalarını yayınlamaya başladı.

  Devlet kurumlarına, askeri yetkililere ve büyük şirketlere gizli kalmak kaydıyla analizler gönderen ancak kendini "jeopolitik analiz kuruluşu” olarak adlandıran Stratfor, Amerikan basınında bir zamanlar "gölge CIA” diye tanımlanıyor. Teksas merkezli firma, elemanlarından istihbarat kaynaklarını "maddi, cinsel ya da psikolojik” olarak kontrol altına almalarını talep ediyor.

  ERDOĞAN’IN İSLAM DÜNYASI PLANI

  İlk yayımlanan yazışmalar arasında, en dikkat çekici olanlar, Türkiye’nin İsrail’e sırt çevirmesinin önceden planladığı ve İran’a saldırı olduğunda Türkiye’nin kazançlı çıkacağını öne süren e-posta. Şirketin kurucusu ve CEO’su George Friedman’ın imzasını taşıyan bu posta, bazı Stratfor analistlerine "sadece iç kullanım için – asla yayımlanmayacak, şirket dışında tartışılmayacak” uyarısıyla yollanmış.

  Friedman burada adını yalnızca Kissinger olarak verdiği ve eski Amerikan Dışişleri Bakanı Henry Kissinger olduğu sanılan bir kaynağın görüşlerini aktarıyor.

  İddia edildiğine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kissinger ile görüşmesinde ona, "bir noktada İsrail’le köprüleri atıp, İslam dünyasına yaklaşacağını” diyor. "Erdoğan, İslam dünyasının lideri olma niyetinde” diyen Kissinger, ABD’nin dikkatini çevirmesi gereken asıl krizin ise, AB’de değil, İran ve belki de Rusya’daki krizler olduğunu söylüyor.

  TÜRKİYE’NİN DENGE OYUNU

  Stratfor’ın bir başka yazışmasında ise Venezuela’nın kamu petrol şirketi ile İran’ın kurduğu ortaklığın, operasyon merkezini başkent Caracas’tan Ankara’ya taşımasına dikkat çekilmiş ve İran’ın, yaptırımları delen pek çok operasyonu, Venezuela’dan sessizce Türkiye’ye kaydırdığı belirtilmiş. Bu değişiklik için "Bu da Türkiye’nin İran’la oynadığı denge oyununun bir parçası” yorumu yapılmış.

  ‘HABER KAYNAĞINA CİNSEL KONTROL’

  Ancak şirket kurucusu George Friedman, kendisine bu bilgiyi veren Reva Bhalla’yı kaynağına dikkatli yaklaşıp yaklaşmadığı konusunda sorguluyor ve "Eğer bir kaynağın değerli olabileceğine inanıyorsan, onu kontrolün altına almalısın. Bu da maddi, cinsel ya da psikolojik kontrol demek. Ancak bu şekilde ona kaynağını açıklattıracak ve görevler verebilecek duruma gelebilesin” diyor.

  Friedman’a göre kaynağı uzun uzun konuşturup dikkat uyandıracak sorular sormak yerine, kişisel olarak analiz edip, kontrol hedefine doğru ilerlemek gerek.

  ANONYMOUS ŞİFRELERİ ELE GEÇİRMİŞTİ

  Hacker grubu Anonymous, Aralık ayında Stratfor’a ait 5,5 milyon e-postayı indirdiğini duyurmuş ve iç yazışmalarını şifrelemediği için şirketle alay etmişti. Wikileaks bugün yayımlamaya başladığı belgelerin kaynağını açıklamadı ancak kaynağın Anonymous grubu olduğu sanılıyor. Wikileaks, Stratfor belgelerini yayımlamaya önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirtti. (DIŞ HABERLER)


  ‘TÜRKİYE RUSYA’YA İYİ DAVRANACAK’

  Bir Stratfor çalışanı, Jennifer Richmond, "Türkiye İsrail ve ABD’den uzaklaşırsa, Rusya’ya yaklaşır mı?” diye soruyor. Ona yanıt olarak analistlerden Reva Bhalla, "Türkiye’nin arası Rusya ile zaten epey iyi. Ama bu, daha da yaklaşacak anlamına gelmiyor. Türkiye, Rusya’ya iyi davranacak ama kendi başına oynayabileceğini de göstermek istiyor” diyor. Bir başka analist, Goodrich de "Rusya Cumhurbaşkanı Medvedev’in bu bahar Türkiye’ye iki gezi planlamasına şaşmamak lazım. Rusya durumdan faydalanmaya çalışacak” yorumunu yapıyor.


  ‘İRAN SALDIRISI TÜRKİYE’YE YARAR’

  Stratfor çalışanlarından Kamran Bokhari "İsrail gerçekten İran’a saldırır mı?” diye soruyor ve İran’a saldırılmasının Türkiye’yi zor durumda bırakacağını, Türkiye’nin bu savaşa karşı çıkmak zorunda kalacağını ve ABD ile ilişkilerin bozulabileceğini söylüyor. Buna karşılık George Friedman, "Türkiye, İsrail ve ABD ile arasını bozabilir. Bu, Erdoğan’ın beklediği bir fırsat. İran daha görünür olur ama daha güçlü olmaz. Saldırıdan bir yıl sonra, temelde var olan zayıflıkları hala geçerli olur ve Türkiye’ye bağımlılığı artar. Bence bunun sonucu, Türkiye’nin gücünün artması olur” diye yazıyor. Friedman ayrıca, ABD’nin, İran’a saldırı konusunda İsrail’den de önce davranabileceği tahmininde bulunuyor.

Category: My articles | Added by: volongoto (2012-02-27)
Views: 481 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018