Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSThursday, 2018-04-26, 1:18 AM
Menu du site

Section categories
My articles [25]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Publisher
Main » Articles » My articles

Arap Sporcular Kurdistan'a hayran kaldilar

GÜZEL KELİMESİ KÜRDİSTANI TARİF ETMEYE YETMİYOR

Başkent Hewler’de düzenlenen Arab Ülkeleri Halter ve Ağırlık Kaldırma Trunavası için 11 Arab devletinden Kürdistan’a gelen Arab sporcular Kürdistan’a hayran kaldılar. Flistinli bir sporcu " insan bu ülkenin güzelliklerine doymuyor” cümlesiyle anlatıyor hayranlığını. Kürdistan da bulunan Arab sporcular Hewler’deki spor komplekslerinde hazırlıklarını yapıyor ve dinlenme saatlerini de Kürdistan'ı gezerek değerlendiriyorlar.

Mısırlı Bayan sporcu " Kürdistan güzeliktende öte bir yer”diyor. Flistinli bir sporcu Hewler Folklor ekibini hayran hayran izlerken yanına yaklaşıyoruz genç sporcunun "insan bu ülkenin güzelliklerine doymuyor” diye tarif ediyor Kürdistan'ı.

 Faslı bir genç Bayan " Irak’ın içinde bu kadar güzel, güvenli ve huzurlu bir ülke yaratıldığına inanmıyorduk” diyor.  

İmarat kadın halter takım Koçu Necwan Ahmed Zewawi(27) Kürdistan halkının misafirperverliği ve büyük kültürünün bu ülkeyi dahada güzelleştireceğini belirterek " Yüce Allah Kürdistan'ı çok güzel yaratmış. Bu ülke iyilik ve yardımsever halkına layiktır.Halk çok misafirperver ve bize karşı çok iyiler. Kürdistan  güzel olmanın ötesinde bir yer” kelimeleriyle tarif ediyor duygularını.

Kürdistan'da yaşayan İranlı(fars) bir ailenin damadı  İmarat takım kaptanı Muhammed Abdulkerim " kaynanam burda yaşıyor diye değil, Kürdistan'ı sevdiğim için uzun bir süre daha buda kalmak istiyorum. İmaratlıların hepsi Kürdistanı seviyorlar. Kürtler çok iyi bir ulustur ve bu güzel ülkeye yakışıyorlar”diyor gülerek İmarat takım kaptanı.

Arab gençler için Kürdistan da turnuva düzenlenmesi onları motive etti. Filistinli Sporcu Hamis Haydar(17)  Gazze'den gelmişti ve başına bağladığı bir mendilin üzerinde "Kudüs Bizimdir” yazıyordu. Haydar " turnuvanın Kürdistan’da yapılacağını öğrenince çok sevindik. Çünkü buranın halkı da bizim gibi yıllarca zülm görmüş ve şu anda özgürler. Biz Kürdistan'ı çok seviyoruz”diyor Gazzeli Haydar.

Zekarya, Kürdistan  doğa güzelliklerinin bu kadar mükemmel olduğunu dahmin etmediği söylüyor ve ekliyor " İnsan bu ülkenin güzelliklerine doymuyor. Yüca Allahtan Kürdistan'ı korumasını ve Gazzey'i özgürleştirmesini diliyorum” Zekarya ayrılırken, siz yaptınızı bizde yapacağız diyor.

Fas takımı Kürdistan'ı  gezmiş ve şaşkınlıklarını gizliyemiyorlardı. Kürdistan'la ilgili ortak bir düşüncleri olduğu belirtiler, nedir diye sorudugumuzda  takım kaptanı " biz bu kadar güzel ve gelişmiş bir ülke göreceğimizi tahmin edemedik”dediler.

Turnuvaya katılan Faslı Someya Aldik ve Fadi Hace’yede sorduk Kürdistanı nasıl bulduklarını:"Bizlere Kürdistan'a gelecemiz söylendiğinde kendi aramızda konuştuk. Ancak biz bu kadar güzel bir yer olacağını düşünmedik bile”diyorlar.

Yine Faslı olan Abdülsamat Berki " asya ve Afrikadaki bir çok ülkeyi gezdim, ancak hiç biri Kürdistan gibi güzel ve gelişmiş değildi”diyor. PNA

 

(rudaw gazetesi)

Category: My articles | Added by: volongoto (2010-10-09)
Views: 436 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018