Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSWednesday, 2018-06-20, 10:36 AM
Menu du site

Section categories
My files [88]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 6
Guests: 6
Users: 0

File Catalog
Main » Files » My files

Üniversitede Kürtçe eğitim
2010-10-09, 8:52 PM

Üniversitede Kürtçe eğitim

Üniversitede Kürtçe eğitim 09 Ekim 2010 21:45
Mardin Artuklu Üniversitesi'ndeki Yaşayan Diller Enstitüsü'nün bünyesinde bulunan Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı, 20 öğrenciye bugünden itibaren Zinciriye Medresesi'nde Kürtçe eğitimi vermeye başladı.
Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, 1924 yılına kadar medrese olarak kullanılan ve ardından mescide dönüştürülen Zinciriye Medresesi'nin 86 yıl aradan sonra yeniden eğitime kazandırıldığını söyledi.

Yıldırım, "Daha önce 35'i kadın 200'ü erkek olmak üzere toplam 235 kişi yüksek lisans için bize müracaat etmişti. Bunların arasından 20 kişi seçtik ve yüksek lisans derslerine tabii tuttuk. Öğrencilerimizin 4'ü Zazaca lehçesini, 16'sı da Kurmanci lehçesini tercih etti. Biz bunlara ilk yıl ders vereceğiz. İkinci sene de tez hazırlamalarını isteyeceğiz. Bu eğitimlerimiz pazartesi gününden itibaren başlayacak." dedi.

Yaşayan Diller Enstitüsü'nün 6 ay önce açıldığını belirten Yıldırım, enstitü bünyesinde Kürt, Arap ve Süryani dili-kültürü olarak 3 ana bilim dalının yer aldığını kaydetti.

Yıldırım, şöyle devam etti: "Kürtçe eğitimi için kadroların hazır olması nedeniyle bu bölümü öncelikle devreye koyduk. Kısmet olursa 2 yıl sonra Kürt Dili ve Edebiyatı ile ilgili 20 akademik tez ortaya çıkacak. Biz bu tezleri Türkiye'nin diğer üniversitelerine göndereceğiz. Daha sonra Avrupa'daki Kürdoloji bölümleri olan üniversitelere göndermeyi hedefliyoruz. Böylece bu tezlerden diğer eğitim ve öğretim kurumlarımızın da yararlanmasını sağlamaya çalışacağız."
Category: My files | Added by: volongoto
Views: 347 | Downloads: 1 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018