Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSSaturday, 2018-03-24, 1:43 AM
Menu du site

Section categories
My files [88]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

File Catalog
Main » Files » My files

Ulus devletin en uzun yılı: 2011
2010-12-26, 6:44 PM

Ulus devletin en uzun yılı: 2011

Ayhan BİLGEN - 26/12/2010 - 13:24


Osmanlı tarihinde değişim hamlelerinin en yoğun olduğu döneme "imparatorluğun en uzun yüzyılı” tanımlaması yapılmıştır.  Türkiye Cumhuriyeti için de benzer bir sürecin arifesindeyiz. Tehlikenin, farkına varılıp ciddi hamleler yapma ihtiyacı, böyle dönemlerin temel karakteridir. Atılacak adımların sorunları  çözecek düzeyde olup olmayacağını zaman gösterecek.

Hiçbir girişimde bulunmadan böyle süreçleri atlatmanın imkansızlığını bilenler, farklı çözüm önerileri ile siyaset sahnesinde yer tutarlar. İçinden geçilen dönemin dinamiklerini doğru okuyanlar, en ileri önerilerle yol göstermeye çalışırlar. Önerilerin uygulama alanı bulup bulmamasına göre geriye dönüp tarih okuması yaparız.

Bazıları Osmanlının dağılışını reformlara bağlar. Daha doğru olan değerlendirme ise, reformların yetersizliği ve uygulamaya yansıma biçiminin tutarsızlığına odaklanır.

Başbakan, bir süredir eskiden beri milliyetçi çevrelerin gösterdiği 2023 hedefine toplumu motive etmeye çalışmaktadır. Gökteki yıldızlara bakarken önümüzdeki çukura düşmezsek, 2023’ü yani cumhuriyetin yüzüncü yılını görme fırsatı yakalarız.

2011’i sadece seçim yılı ve özellikle iktidar partisinin üçüncü kez iktidar imkanı yakalayıp yakalayamayacağı tartışması açısından ele alanlar elbette muhtemel sıcak gelişmeleri de tahmin ediyorlar. Ancak seçim dönemlerinin dinamizmini aşan bir beklenti potansiyeli ile karşı karşıya olduğumuzu göz ardı etmemeliyiz.

Örneğin Kürt seçmen açısından bildik seçim vaatlerinin tatmin edici sonuçlar doğurması imkansız gözükmektedir. Bir yandan günlük psikolojiyi etkileyecek ekonomik kaynakları seferber etme, diğer yandan soyut bir anayasa değişikliği vaadi ile beklentiye cevap verme ihtimali oldukça zor gözükmektedir.

CHP’nin hiçbir somut vaadde bulunabilecek iç uyumu olmadığı için mevcut duruma yönelik eleştiriyi yoğunlaştırması, Başbakan’ın muhalefet lideri gibi konuşmasına fırsat vermeyecektir.

Daha önemlisi ise, Kürt siyasetinin çıtayı, özerklik ve anadile koyması, herkesi elindeki kartları yeniden gözden geçirmeye zorlayacaktır. Bu konuda iktidar partisini eski baskı politikalarına dönmeye davet eden damar sanıldığından daha etkili olabilir. En azından yargı yolu ile bir büyük kuşatma hamlesini denemek, askeri operasyonlarla kıyaslandığında daha yumuşak bir yöntem gibi okunabilir.

Sayılı gün çabuk gelir. Mart ayına altmış gün kaldı. Gündemi değiştirmek ve siyaseti iktidar ve CHP gerilimine çekmek için çok yakında yolsuzluk dosyaları havada uçuşacaktır. Tencere dibin kara, seninki benden kara, edebiyatı ile iki siyasi parti eteğindeki tüm taşları dökmeye başlayacaktır.

Kürt siyasetinin talep ve öncelikli gündemlerini "cinayet” olarak tanımlayan danışmanlar, durumun vahametinin farkındalar. Daha önemlisi bildik numaralarla bu kadar ağır bir sürecin yönetilemeyeceğini hissediyorlar. Öfkeli çıkışlar çaresizliğin yansıması ise, önce durumu doğru anlamaya çalışmak, sonra her şeyi yeniden tanımlamak gerekir.

Suyun akış yönü, önüne çekilen setleri kolayca yıkabilecek gücü ortaya çıkarmaktadır. Bu yılı, doğru ilişki ve adımlarla değerlendirmeyi göze alamayan bir iktidar, sadece kendi ömrünü değil, egemen devlet anlayışının ömrünü de kendi elleri ile kısaltacaktır.

Category: My files | Added by: volongoto
Views: 299 | Downloads: 0 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018