Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSThursday, 2018-04-26, 1:15 AM
Menu du site

Section categories
My files [88]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

File Catalog
Main » Files » My files

TZP-Kurdî'den 'boykot' kararı
2010-09-14, 8:43 PM

TZP-Kurdî'den 'boykot' kararı

TZP-Kurdî'den 'boykot' kararı 14 Eylül 2010 16:07
TZP-Kurdi'nin Kürt dili üzerindeki baskı ve asimilasyon politikalarına karşı 20 Eylül ile 25 Eylül arasında "Anadilde eğitim istiyoruz" sloganıyla aldığı okulları boykot kararına Diyarbakır'daki sivil toplum örgütü temsilcilerinden destek geldi.Kürt dili üzerindeki baskı ve asimilasyon politikalarına karşı 2010-2011 Eğitim ve Öğretim yılının başlayacağı 20 Eylül'den itibaren "Anadilde eğitim istiyoruz" sloganıyla bir hafta boyunca okulları "Boykot" etmeye hazırlanan TZP-Kurdi'ye destek geldi. Eylemin demokratik bir hak olduğunu belirten Diyarbakır'daki sivil toplum örgütü temsilcileri, eyleme destek vereceklerini söyledi. Anadilde eğitim konusunda tavırlarının net olduğunu belirten Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Karahan, kanunların değişmesi durumunda böyle bir eyleme gerek kalmayacağını belirterek, "Demokratik yollar açılabilseydi bu eyleme gerek kalmazdı. Bu karar anadilde eğitim göremeyen insanların en demokratik hakkıdır. Bizim isteğimiz bu sorunların bilimsel bir şekilde çözülmesi ve bir an önce bu temel hakların verilmesi gerekmektedir" dedi.

'20 milyon Kürdün istemi anadilde eğitim'

İHD Diyarbakır Şube Saymanı Raci Bilici, anadilde eğitim görmenin temel bir insan hakkı olduğunu belirterek, "Bunun yasaklanması, baskı altına alınması insanlık dışı bir uygulamadır" dedi. Dünyanın hiçbir yerinde bir halkın anadilinin bu denli engellenmediğini ifade eden Bilici, "20 milyon Kürt yaşıyor bu ülkede ve kendi anadiliyle eğitim alamıyor. Kendi anadilinde gazete çıkaramıyor, çıkardığı zaman da sürekli baskı altında kapatılmalara maruz kalıyor. Dolayısıyla Kürtlerin kendi anadillerine sahip çıkmaları kadar doğal bir şey yoktur" dedi. TZP-Kurdi'nin aldığı "Okulları Boykot" kararının saygıyla karşılanması gerektiğini ifade eden Bilici, "Kürtçe kamu kurumlarında da 2. dil olarak kullanılmalıdır" dedi.

'Anadilde eğitim kırmızı çizgidir'

Diyarbakır Baro Başkanı M. Emin Aktar, anadilde eğitimin kırmızı çizgi olduğunu belirterek, Baro olarak anadilde eğitim üzerine çalışmaları bulunduğunu belirtti. Kürt dili üzerinde çalışma yürüten TZP-Kurdi'nin böyle bir karar almasının oldukça doğal olduğunu belirten Aktar, "Eğer anadilde eğitimi gündemleştirecekse, Türkiye gündemine taşıyacaksa olumlu olarak bakmak gerekir" dedi.

Yazar Altan Tan ise boykot kararının daha geniş bir ittifakla ve halkın yoğun desteği ile uygulanması gerektiğini belirterek, bu tarz eylemlerin daha geniş platformlarda halka anlatılıp kararlar alınması gerektiğini belirtti. / DİHA
Category: My files | Added by: volongoto
Views: 461 | Downloads: 0 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018