Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSTuesday, 2018-05-22, 2:42 PM
Menu du site

Section categories
My files [88]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

File Catalog
Main » Files » My files

Turk basini dalga geçiyor
2010-11-27, 10:34 PM

Türkiye sınırları içinde dili ve kültürü farklı yirmi milyon Kürt yaşıyor. 20 Milyon Kürt, Türkiye toplumunun neredeyse yüzde otuzuna denk düşüyor. Rakam yüzde 25 olsun. Fakat Kürtlerin değil yüzde 25’e, yüzde üç nüfusa denk düşen bir Kürt basınları yok. Okulları da yok. Kürt çocuklarının taciz ve tecavüze uğradıkları yatılı okullar da Türklerin elinde. Milyonlarca Kürt bebeğine anadilde hizmet eden bir çocuk yuvası da yok.
Diyelim Başbakan veya Cumhurbaşkanları uçaklı bir yolculuğa çıkıyor. Uçağa alınan gazetecilerin hepsi Türk… Eğer birinin soyunda çeyrek bir Kürt asıllılık varsa dahi, bu da gizlidir. Sonuçta adam, Türk basını adına gazetecilik yapmaktadır.

Ayıp olmasın diye Türk basınının kıyısına köşesine iliştirilmiş Kürt asıllı aydın ve gazetecilerin durumunu biliyorsunuz. Bunlar da Türk basınının elinde maymuna çevrilmiş.

İşte bu Türk basını her gün ahlaksıca Kürtlerle dalga geçiyor. İmralı’da 12 metrekareye sıkıştırılmış Öcalan’ın görüşme notları ve dağ doruklarına çekilmiş PKK yöneticilerinin ANF’de yayınlanan açıklamalarına ilişkin köşe yazıları düzüyorlar.

"Öcalan şöyle demiş”
"Kandil şöyle buyurmuş.”
"Gizli talimat şöyle aktarılmış.”
"Avrupa örgütü şöyle davranmış.”

Adı üstünde, Türk basını… Hiç biri, Kürtler niye bu kadar farklı mekanlardadır diye bir sormuyor. Kullandıkları dil alaycı ve aşağılayıcı. Kullanımında gökdelenler var. Haftada üç makale yazan yazarının özel aracı ve sekreterleri var. Basın kartları ayrıcalıklı… Bu basın kartlarıyla her an her yerdeler… Uçakta, Cumhurbaşkanı köşkünde, Genelkurmay Karargahı’nda… Arada bir, açılım adı altında, televizyon ve gazetelerine Kürt asıllı kişilerden zatlar çağırıyorlar. Bu zatlar onlara PKK’nin nasıl tasfiye edileceğini anlatıyor.

Peki Kürdün gazetecisi, yazarı, siyasetçisi ve aydını nerededir? Vatandaşı olduğu devletin hangi olanaklarını kullanmaktadır? Hiç… Devletin hiçbir olanağını kullanmadıkları gibi, devletin kolluk kuvvetlerinin ve mahkemelerinin hedefi durumundadırlar…

Türk basını Kürtleri tartışıyor. Fakat ahlaksızca tartışıyor… İmralı’ya tıktıkları, kelepçeli bir halde savcılık önünde sıraya geçirdikleri, dağlara sürdükleri Kürtlerin başka bir tartışma ve iletişim aracı olmadığı için kamuoyuna düşürdükleri tartışma ve görüşlerini sayfalarına alıp, açık bir şekilde Kürtlerle dalga geçiyorlar… Bunun da adına Kürt sorununu tartışma adını koyuyorlar…

Bunların en demokratı Ahmet Altan’dan Cizre Tank Taburu’nun Cizre’den çıkması gerektiğini söylediğini duydunuz mu? Kürdistan’ın en işe yarar yerlerini askerlerin neden tutmuş olduğunu sorgulayan bir yazısını gördünüz mü? Aksine Kürdistan’daki karakolların daha iyi tahkim edilmesini, baskınlara karşı daha dayanıklı ve cin sistemler kullanılması gerektiğini yazıyor.

Türk basını Kürt sorununu tartışmıyor, dağlara sürülmüş, Avrupa’ya postalanmış, cezaevlerine doldurulmuş Kürtlerin çaresizliğiyle dalga geçiyor… Bunun böyle olmasında elbette bizim suçumuz büyük. Siyasette ve direnişte sağlanan başarı ne yazık ki, özgür Kürt basınının oluşturulmasında sağlanamadı. Gelecekte Kürdistan’ın her köy, kasaba ve şehrinin özgür basın-yayın organlarının yaratılması için şimdiden hazırlıklarımız olmalı… Basını ve kendine has düşünen aydınlar topluluğu olmayan bir halkın geleceği de yoktur…

***
Not: rojevakurdistan yeni bir internet sitesidir. Tanıtılmasına, dost ve yurtseverlerin bu yayın organının varlığından haberdar edilmesine ihtiyaç var. Bu yazıyı okuyan dostlardan ve yurtseverlerden bir ricamız olacak. Her biriniz, rojevakurdistan’ın varlığından en az üç arkadaşınızı haberdar ediniz… Haberdar ettiklerinizden de siz böyle bir talepte bulunun… Onlar da sitenin varlığını yakın arkadaşlarına bildirsinler… Saygılarımızla…

bildiricihasan@hotmail.com
Category: My files | Added by: volongoto
Views: 483 | Downloads: 1 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018