Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSSaturday, 2018-04-21, 10:50 AM
Menu du site

Section categories
My files [88]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

File Catalog
Main » Files » My files

Self Determinasyon Kürtlerin Hakkıdır
2010-12-13, 8:13 PM

Self Determinasyon Kürtlerin Hakkıdır

Self Determinasyon Kürtlerin Hakkıdır 12 Aralik 2010 20:22
KDP kongresinde konuşan Barzani önemli mesajlar verdi: Bir daha Kürtler arası savaşa asla izin vermeyeceğiz. Bütün kurumlarda yolsuzluk var, mücadele edeceğiz.

HEWLER - Federal Kürdistan Bölgesi’nde KDP, on yıl aradan sonra 13’üncü kongresini topladı. Başkent Hewler’de başlayan Kongreye, aralarında çok sayıda üst düzey yetkilinin de bulunduğu 1500 kişi katıldı.

"Yenilenme, Adalet ve Birlikte Yaşam” sloganı altında yapılan kongrede bir konuşma yapan KDP lideri Mesud Barzani, önemli mesajlar verdi. Bir daha Kürtler arası savaşa asla izin vermeyeceklerini söyleyen Barzani, kardeş savaşında yaşamını yitirenlerin ailelerinden özür diledi. ‘’Bu kongreyi ‘Kendi Kaderini Tayin Hakkının’ kongresinin mayası haline getireceğiz’’ diyen Barzani, yolsuzlukla mücadele edecekleri mesajını verdi.

Diğer parçalardaki Kürt partilerinin barışçıl yöntemlerle sorunlarını çözüme kavuşturma zamanı geldiğini söyleyen Barzani ‘’Bölgedeki tüm halklar birbirini kabul etmelidir. Çünkü silahın dili sadece kendisi ile beraber yıkım getirir başka bir şey getirmez’’ dedi.

KADERİNİ TAYİN HAKKI

KDP içinde Kürtlerin yanısıra Arap, Türkmen ve Kürdistan’daki diğer dini azınlıklarında yer aldığını belirten Barzani, ‘’Bu kongreyi ‘Kendi Kaderini Tayin Hakkının’ kongresinin mayası haline getireceğiz’’ dedi.

MÜCADELEYİ ŞEHRE TAŞIDIK

''Dağda olan mücadelemizi şehre taşımız durumdayız’’ diyen Barzani, muhalefet, farklı fikirler, düşünce özgürlüğü ve çok partililiğe inandıklarını söyledi.

Barzani, partiler arası görüş ayrılıklarının olmasının bir gereklilik ancak stratejik konularda tek ses olunması gerektiğini ifade etti.

HEDEFLERİMİZE ULAŞTIK

Siyasi olarak birçok hedeflerine ulaştıklarını kaydeden Barzani şu ifadeleri kullandı: ‘’Çok daha fazla çalışmamız gerekiyor, diğer hedeflerimize ulaşmak için. Ancak toplumsal alanda yürütmemiz gereken çok büyük bir çalışmalar var. Ekonomik ve güvenlik anlamında iyi bir durumdayız ve başarılı bir örnek olmuş durumda. Biz Irak'ın güçlenmesi ile birliğinin temeli olarak Federalizmi görüyoruz.’’

TÜM KURUMLARDA YOLSUZLUK VAR

KDP lideri Barzani, tüm kurumlarda yolsuzluk olduğunu gördüklerini ve buna karşı durduklarını belirtti ve ‘’Bu durumun ortadan kalkması için çalışıyoruz ve yasal olarak bunun önüne geçmeli yasa tek egemen olmalı’’ dedi.

PARTİLİLER YOKSUL HALKLA İÇİÇE OLMALI

Konuşmasında Barzani, partililerin yoksul halkla iç içe olması gerektiğini belirterek ‘’Partinin her zaman arkasında duranlar onlardı ve yoksullara daha iyi bir yaşam hazırlamak için çalışmalılar. Şehit ailelerinin, Enfale uğramışların ve Peşmergelerin yaşam seviyeleri yükseltilmelidir’’ ifadelerini kullandı.

Kürtlerin Ezidi, Feyli ve Şebek’lerle tek bir millet olduğunu ve kimsenin parçalamasına izin vermeyeceklerini belirten Barzani şöyle dedi:

KERKÜK'Ü KARDEŞLİK ŞEHRİ YAPMAK İSTİYORUZ

Nasıl ki Kürtlere saygı duyuluyorsa aynı şekilde Türkmen, Keldan, Asuri, Ermenilere saygı duyacağız. Nasıl İslama saygı duyuyorsak diğer dinlere de aynı şekilde saygılı olmalıyız.

Birlikte yaşama kültürüne ve hoşgörüye inanan Iraklı taraflara yardım etmeye hazırız. Hıristiyanlara yöneltilen şiddete karşıyız ve Kürdistan Bölgesi'nin kapısı onlara açıktır.

Sunduğumuz barışçıl bir yol haritası ile Irak'taki sorunlara son verdik. Yapılacak tüm anlaşmaları destekleriz, Kürtlerin haklarını eksiltecek şekilde olmaması kaydıyla.

Kerkük’ü birlikte yaşama ve kardeşlik şehri yapmak istiyoruz ancak asla taviz vererek değil.

BARIŞÇIL ÇÖZÜM ZAMANI GELDİ

Diğer parçalardaki Kürt partilerinin barışçıl yöntemlerle sorunlarını çözüme kavuşturma zamanı gelmiştir ve çalışmalarına devam etmelidirler.

Yeni gelişmeler, bilim teknoloji ve demokratik açılımdan faydalanılmalıdır. Bölgedeki tüm halklar birbirini kabul etmelidir. Çünkü silahın dili sadece kendisi ile beraber yıkım getirir başka bir şey getirmez.

ÖZÜR DİLİYORUZ

Bir daha izin vermeyeceğiz hangi ad ve baskı ile olursa Kürtler arası savaşa asla izin vermeyeceğiz, çünkü çok acı deneyimizin var. Bu vesileyle tekrar kardeş savaşına kurban gidenlerden ve ailelerinden özür diliyoruz.ANF

Category: My files | Added by: volongoto
Views: 301 | Downloads: 1 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018