Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSWednesday, 2018-06-20, 10:17 AM
Menu du site

Section categories
My files [88]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 4
Guests: 4
Users: 0

File Catalog
Main » Files » My files

Kürtçe hutbe camiyi doldurd
2010-12-31, 7:12 PM
Kürtçe hutbe camiyi doldurdu
31 Aralık 2010 Cuma 20:03
Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde mahallelinin yaptığı camide gönüllü olarak imamlık yapan ve Kürtçe vaaz verdiği gerekçesi ile imamlık yapmasına izin verilmeyen Al-Aksa Camii İmamı Selim Sadak, bugün aynı camiide Cuma hutbesini Kürtçe okudu.

ŞIRNAK - Şırnak'ın Silopi İlçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Al-Aksa Camii'de Kürtçe vaaz verdiği için, imamlık yapmasına izin verilmeyen imam Selim Sadak, il müftüsünün atadığı yeni imam görevine gelmeyince, imamlığa devam etti. Sadak'ın Cuma hutbesi ve vaazını dinlemek isteyen vatandaşlar ise camiye akın etti. Yağmura rağmen Kürtçe vaaz dinlemek için Cizre ve Silopi ile köylerden yaklaşık 2 bin kişi akın etti. Yaklaşık bin kişinin içerde dinlediği Kürtçe hutbe ve vaazı, caminin içinde kendisine yer bulamayan bin kişi de hoparlörlerle kurulan ses sistemi sayesinde yağmura rağmen caminin dışında dinlemek zorunda kaldı.

54880

Sadak'ın hutbesinin ve vaazın konusu ise "anadil" oldu. Sadak, "İngilizce ve Fransızca hutbe ve vaaz yapılsa sorun çıkmaz, ancak Kürtçe vaaz verilince sorun çıkıyor. Oysa Allah kavimleri farklı din ve renklerde yaratmıştır. Her kes bu farklılığa saygı gösterilmelidir. Eğer camide Kürtçe vaaz ve hutbe okumama izin verilmez ise çölde bile ardımdan namaz kılacak olanlar olursa Kürtçe vaaz vermeye devam edeceğim" dedi. 

'Allah'ın emrine karşı gelmek günahtır'

Vaazın arından camii çıkışında hutbe ve vaazı dinlemeye gelen ve aralarında KURDİ- DER Temsilcisi Abdulkerim Agdaş, BDP İlçe Başkanı Bahattin Alkış, Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Kunur, Başverimli Belde Belediye Başkanı Sinan Uysal ve belediye meclis üyelerinin de bulunduğu bine yakın kişi açıklama yaptı. KURDİ- DER Silopi Temsilcisi Abdulkerim Agdaş, Allahın yapılan hutbenin anlaşılması gerektiğini buyurduğunu belirterek, "Eğer yurttaşlar kendi anadilleriyle hutbe ve vaaz dileyemiyorsa ve anlayamıyorsa o hutbe geçersizdir. Allahın emrine karşı çıkmak günahtır. İmamlarımızın bu günaha ortak olmaması için Kürtçe hutbe ve vaaz vermesi gerekiyor" dedi. 

Ağdaş'ın ardından konuşan İmam Selim Sadak, Kürtçe hutbe ve vaaz vermeleri için imamlara çağrıda bulundu. Sadak, "Farklı dillerde hutbe okunduğunda sorun teşkil etmiyorsa o zaman imamlarımız da cesaretle Kürtçe vaaz vermesi gerekiyor. Kürt halkı dinini kendi dili ile öğrenmek istiyorsa kimse buna karşı çıkamaz. Bu insani hakkına karışı çıkanlar Allah katında günah işlemiş olur. Tekrar bekitmek istiyorum eğer camide Kürtçe vaaz ve hutbe okumama izin verilmez ise çölde bile ardımdan namaz kılacak olanlara Kürtçe vaaz vermeye devam edeceğim" diye konuştu.

BDP İlçe Başkanı Bahatti Alkış, her kesin Kürt halkının ana diline saygı göstermesi gerektiğini ifade ederek, "Sadece camilerde değil yaşamın her alanında varlık gerekçemiz olan Kürt dilini yaygınlaştırmalıyız" ifadelerini kullandı. DİHA

Category: My files | Added by: volongoto
Views: 562 | Downloads: 0 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018