Main Registration

Login

Welcome Guest | RSSThursday, 2018-04-26, 4:44 AM
Menu du site

Section categories
My files [88]

Tag Board

Our poll
sitenin orani nasil
Total of answers: 12

Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

File Catalog
Main » Files » My files

Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Seyitahmetli köyü
2011-03-31, 8:13 PM
8 Yıl Boş Kalan Köyün Nüfusu 55'e Ulaştı

Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Seyitahmetli köyü göçlerden dolayı 1997-2005 yılları arasında 8 yıl boş kaldı.

Haber: 8 Yıl Boş Kalan Köyün Nüfusu 55'e Ulaştı

Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Seyitahmetli köyü göçlerden dolayı 1997-2005 yılları arasında 8 yıl boş kaldı. 2004 yılı yerel seçimlerinde, köy dışında yaşayan seçmenlerin oylarıyla, işbaşına gelen muhtar Zafer Metin (33)'in çabalarıyla Seyitahmetli'nin nüfusu 55'e ulaştı. 70'li yıllarda 135 kişi olan Seyitahmetli'nin nüfusu 90'lı yıllara gelindiğinde göçlerden dolayı 4'e kadar düşmüş. 1997 yılına kadar köyde yaşayan 4 kişi yaşlı olmaları nedeniyle değişik zamanlarda vefat etmiş. Bu yıldan sonra 8 yıl boş kalan köyün kaderi 2004 yılında 26 yaşında köye muhtar olan Zafer Metin'in çalışmalarıyla değişmiş. Metin, Türkiye'nin değişik yerlerinde yaşayan 27 köylünün oylarıyla muhtar seçilmiş. Köy sakinlerinden Almanya'dan emekli Kemal Polat köyün boş kaldığı günleri "Ben Kulu'dan köye sadece başıboş köpekleri beslemek için gelirdim" sözleriyle anlatıyor.

Muhtar Zafer Metin 2004 yılından sonra köyü tekrar eski canlılığına kavuşturmak için çalışma başlattıklarını anlatırken bu süreçte 3 Kırgız asıllı aileyi de Van'dan köye getirmiş. Köyde kapanan İlkokul ve lojmanını kaymakamlık izniyle onaran genç muhtar, Kırgız aileleri buraya yerleştirmiş. Bu ailelerin köye gelmesini köye dönüş için dönüm noktası olarak değerlendiren Metin, daha sonra köye hasret yaşayan emeklilerin köye dönmeye başladıklarını ifade etti. Metin, "Bu süreçte 4 aile köye yeni ev yaptı. Diğer aileler ise kullanılabilecek evlerini onararak içine yerleşti. Şu anda köyde toplam 13 aile yaşıyor, nüfusumuz ise 55 oldu. 2 aile besicilik yaparken diğer ailelerimiz emekliliklerini köyde geçiriyor." dedi.

KIRGIZ AİLELER; KÖYDE KOMŞULUK İLİŞKİLERİ ÇOK GÜZEL

Muhtar Zafer Metin tarafından köye getirilen Kırgız aileler ise hayatlarından oldukça memnun. Bu ailelerden birinin ferdi olan Habib Bildirici (37) köye 4 yıl önce geldiklerini ve oldukça mutlu olduklarını ifade etti. Bildirici "30 yıl önce Kırgızistan'dan Van'a göç etmiştik. Kısa süre önce de buraya geldik, köy sakinleriyle oldukça samimi ilişkilerimiz var. Onları kendi akrabalarımız kadar çok seviyoruz, onlar da bizi seviyorlar." dedi.
Category: My files | Added by: volongoto
Views: 472 | Downloads: 0 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Search

Site friends
 • bedava site yapimi

 • AGAHI
  Newroz Piroz Bè
  Tavsançali.ucoz.com
  Panoya Agahi
  Céjna Qurbanè Piroz Bé  Tavsançali.ucoz.com
  Copyright MyCorp © 2018